Fokus: Belgie

16.08.2021

Sekce Fokus: Belgie letos představí to nejlepší z belgické televizní produkce napříč televizními stanicemi. Belgie se svou velikostí, počtem obyvatel, ale i obdobnými rozpočty na výrobu televizních seriálů nebo specifickým humorem nebo podobá právě České republice. Průřez televizní tvorbou představí jak napínavá dramata a thrillery, tak sofistikované komedie z prostředí, kde byste humor nečekali.

Do Brna také v rámci této sekce dorazí belgičtí kreativní ředitelé, producenti a další tvůrci, kteří se s českými televizními profesionály podělí o své zkušenosti z výroby televizních seriálů, což bude inspirativní pro všechny zúčastněné.

Napínavé drama Red Light se třemi silnými ženskými hrdinkami představí silný příběh o moci, ženské identitě a sexualitě v patriarchálním světě. Seriál s Carice Van Houten v hlavní roli zobrazuje v zemích Beneluxu často tematizované problémy obchodu s lidskými těly.

Švihlá komedie Callboys sleduje tři ambiciózní gigoly a jejich asistenta, kteří touží po vybudování opravdového impéria. Do jejich snů jim ale občas zasahují testosteronem poháněné rozmíšky.

V mysteriózní antologii Beau Séjour 2 se bývalý námořní důstojník snaží spojit se svojí rodinou a přesvědčit ji, že se po sedmi letech nevrátil jen proto, aby se oběsil na palubě lodi. Má to ale háček, je totiž mrtvý. Příběh o síle rodinných vazeb a představivosti přesahující všednodennost.

Rodinná pohoda pětice sester, kterým brzy zemřeli rodiče, je zdánlivě nerušená. Až na to, že manžel jedné z nich je nesnesitelný kretén. Zbylé čtyři tak postupně zosnují dokonalý zločin. Komediální drama Clan vsadilo na příběh o síle sesterství v patriarchátu dřív, než to bylo cool.

Seriál Albatros odhaluje nejen celoživotní boj s nadváhou, ale také řadu mentálních bloků desítky účastníků odtučňovacího tábora. V této belgické komedii se zvláštním citem pro trapnost na takový survival nikdo z nich jen tak nezapomene.

Špičkové belgické drama De Dag o práci policejních vyjednavačů zobrazuje operace, které mají zachránit život rukojmích, je unikátní svojí strukturou. Celkem 12 epizod je rozděleno na dvojice, kdy obě ukazují stejný den. Nejprve vše sledujeme z pohledu policistů, poté se dostáváme k těm, s nimiž se vyjednává. Seriál tak dokonale využívá prostor k tomu, abychom se mohli vnořit hluboko do psychologie obou stran. Současně dokáže překvapovat precizností nejlepších akčních dramat.

Ambicióznímu Tristanovi se zatím ve všem dařilo. Ve studiu, při sportu i u dívek. Jeho budoucí pozici špičkového onkologa však už v první epizodě zmaří zjištění, že má nádor v nose. Sense of Tumour je i přes závažné téma svižnou belgickou komedií, která v roce 2018 vyhrála cenu Prix Europa.