V killerovské soutěži se mezi sebou porovnávají nejlepší seriály a minisérie ze střední a východní Evropy, jejichž výběr je tentokrát plný mimořádně zajímavých titulů. Pětici prestižních seriálů, z nichž vítěze vybere mezinárodní porota, tvoří české Studna a Dcera národa, bosenské Vím, jak dýcháš, srbská Operace Šavle a Sovětské džíny z Lotyšska. Region střední a východní Evropy se v poslední dekádě v kontextu seriálové tvorby dynamicky proměňuje a často v této oblasti v reakci na světové trendy – nebo v opozici k nim – vznikají unikátní mikrotrendy i jednotlivé tituly. Tři poslední vítězové hlavní soutěže festivalu – srbská Rodina, ukrajinský Piknik a česká Metoda Markovič: Hojer tvoří silnou řadu, která si letos žádá ještě silnější pokračování.
Studna je prequel jednoho z nejznámějších i nejnenáviděnějších československých seriálů, propagandistických Případů majora Zemana. Vypráví příběh rodiny z notoricky známé hororové epizody. Dcera národa, první český seriál z produkce CANAL+ a České televize si představuje, co si myslela náctiletá dcera Karla Havlíčka Borovského o pokusech starších pánů obrozenců vystavět kolem jejího života kult ideální ženy, Sovětské džíny jsou energickou komedií o síle nezbláznit se za komunistického režimu ani po odklizení do psychiatrické léčebny. Tuto trojici doplňují minisérie Operace Šavle, dynamicky vykládající události v Srbsku od vraždy premiéra Zorana Djindjiče, která změnila životy Srbů více než konec vlády Slobodana Miloševiče, a Vím, jak dýcháš oceňované bosenské režisérky Jasmily Žbanić, autorky snímku Quo Vadis, Aida? a režisérky epizody seriálu HBO Last of Us. V dramatu z dnešního Sarajeva, kde po sebevraždě teenagera vychází najevo pravda o šikaně na místní střední škole, zjišťuje hlavní hrdinka, státní zástupkyně, že jedním z možných viníků je její vlastní syn.
Programová sekce, jejíž téma se každým rokem mění, je letos složená z feel good komedií, které patří ke konstantám seriálového světa – jsou totiž žádané neustále. V poslední době pak poptávka po nich roste ještě víc. Od depresivních zpráv ze světa je třeba odpočívat u něčeho lehčího, ale zároveň důležitého. Proto jsme se na Killeru rozhodli pro seriály o vztazích, které mohou být tematicky nové, až objevné, v něčem pikantní, ale hlavně by vás měly potěšit tím, jak dobře mezilidské vztahy vystihují. A to nejen ty romantické.
Vedle seriálů o lásce a sexu jsme zařadili i dánské Za každým mužem… z prostředí elitní restaurace, kde se spolu musí sehrát nová šéfkuchařka a zavedený šéfkuchař. Superoblíbeného amerického Medvěda v lecčems připomíná, jde ale o dost osobitý seriál. Hlavním tématem je empatie a schopnost vztahy navazovat a budovat.
Každoroční výběr toho nejlepšího z celé Evropy. V mezinárodním panoramatu najdete všehochuť témat i žánrů, které spojuje jediné měřítko – vysoká kvalita. Tentokrát jsme zařadili například mrazivé dánské drama Vězeň s oblíbenou Sofií Gråbøl z legendárního Zločinu anebo vítěze festivalu Canneseries – německý rodinný seriál U Zweiflerů. Komediálnímu dramatu o židovské rodině vlastnící ve městě proslulé košer lahůdkářství se přezdívá „evropský Boj o moc.“ Příběh o hledání individuálního štěstí v těsnými vztahy provázané rodině je ale originální natolik, že přirovnání k úspěchu nepotřebuje, je spíše protipólem amerického seriálu – nejmladší generaci Zweiflerů totiž rodinný byznys vůbec nezajímá, má už vlastní životy.
Druhá killerovská soutěžní sekce se zaměřuje na seriály kratší délky a v minulosti už přinesla například pozdějšího vítěze mezinárodní Emmy, seriál #martyisdead nebo na festivalech úspěšné TBH a Pět let. Letos si můžete vedle estonského a slovenského titulu zajít na zbrusu nový titul České televize Vlastně se nic nestalo, jehož tématem je rozpojení online a offline života.
Naší novou specialitou je nostalgická sekce zaměřená tentokrát na kultovní britské komedie z nultých let, které jste mohli v minulosti vidět v České televizi. Zařadili jsme na Channel 4 historicky nejdéle běžící komedii Peep Show tvůrce Boje o moc Jesseeho Armstronga a Sama Baina, v Česku oblíbené Je to soda, na kterém se s Armandem Ianuccim podílel opět Armstrong, neopakovatelně výstřední Mighty Boosh a mimo jiné i notoricky známý IT Crowd. Tyhle kultovky u nás pojedou denně ve smyčce – přijďte se do kina mrknout na legendy, které jste ještě neviděli, nebo se ujistit, že své oblíbené seriály pořád znáte nazpaměť.
V této programové sekci většinou uvádíme pouze jeden titul, letos jím bude mimořádně úspěšný seriál BBC a Paramount+ Zlato, který se loni objevil v mnoha fajnšmekrovských žebříčcích toho nejlepšího. Momentálně se netrpělivě očekává oznámení premiéry druhé sezony. My si na Killeru pustíme tu první a to celou, takže jej u nás můžete „bingeovat.“
Zlato je o legendární loupeži na letišti v Heathrow v roce 1983, kdy šlo o největší podobný zločin v historii. Řetězec lidí, které umožnili ukrást v přepočtu na dnešní hodnotu asi 111 milionů liber, byl bezprecedentně dlouhý a komplikovaný a proto, aby se peníze „rozpustily“ v oběhu, bylo třeba cihly skutečně postupně fyzicky rozpustit. Gold je bez přehánění fascinující skutečný příběh. Oblíbené britské „hnědo-šedé retro“ je napínavou i komplexní podívanou se skvěle napsanými postavami, vypovídající o moci peněz, třídním uspořádání thatcherovské Británie i některých pozoruhodných lidských charakterech.