Program panelů 2020

Panely jsou dostupné online v rámci TV Days Digital.

Killer speech: Between the broadcaster and the talent

Výkonný producent HBO Europe Steve Matthews hovoří o práci na seriálech zejména ve východní Evropě a v České republice. Diskutuje o vztahu mezi televizí a talentovanými tvůrci, zejména o tom, jak jsou scenáristé podporováni a povzbuzováni – a to zejména s ohledem na jeho zkušenosti s prací na českých seriálech Pustina a Bezvědomí.

Přednášející: Steve Matthews

Killer study: What is it like to juggle work and family? It’s hell.

O tom, jak se jedna black metalová rodinka brzy dostane na obrazovky finské veřejnoprávní televize, mluví JP Ahonen, autor komiksového fenoménu Belzebubové. Otec Sløth, matka Lucyfera, dospívající Lilith a nejmladší Leviatan se zrodili coby komiksoví hrdinové sociálních sítí, ale už v roce 2022 by měli díky animačnímu studiu Pyjamas Films rozšířit řady tradičních rodinných seriálů televize Yle.

Přednášející: Anna-Maija HalonenTerhi VäänänenJP Ahonen

Progressive Killer 2020: Viktor Tauš

Uznávaný český producent a režisér bude letošním laureátem ceny Progressive Killer pro významnou televizní osobnost střední a východní Evropy. Převzetí této ceny doprovodí svou přednáškou na téma filmových obrazů v televizních seriálech. Do tvorby Viktora Tauše patří mimo jiné filmy Sněženky a machři po 25 letech, Klauni a seriály Modré stíny, Vodník a především Zrádci, které loni uvedl v exkluzivní premiéře právě na festivalu Serial Killer a letos dobývají, koroně navzdory, i další významné evropské televizní přehlídky.

Přednášející: Viktor Tauš

Killer speech: Best TV Drama? Entertainment + Challenge

Podle televizního producenta Petera Ansorge by měl ten nejlepší televizní dramatický seriál diváky jak pobavit, tak je nutit přemýšlet. Peter Ansorge objednal pro britskou BBC a Channel 4 řadu televizních dramatických seriálů, které získaly cenu BAFTA a EMMY, včetně Traffik, A Very British Coup a Tales Of The City.

Přednášející: Peter Ansorge

Killer study: Female humour (r)evolution

Jaký je rozdíl mezi humorem „Gilmorek“, Sexu ve městě a nespočtu dnešních autorských seriálů známých komiček? Krátká přednáška Táni Zabloudilové se zaměří na to, jak a proč se změnil v posledním desetiletí ženský televizní humor.

Přednášející: Táňa Zabloudilová

Killer study: The battle against the body and the mind

V čem podle Gillese De Schryvera tkví úspěch belgických dramat? A jak co nejefektivněji dostat své dílo mezi diváky? Belgický herec a producent Gilles De Schryver společně s režisérem a producentem Gillesem Courierem v roce 2013 založil kreativní produkční společnost De Wereldvrede, která se zaměřuje na vývoj jak filmové, tak televizní tvorby. Velkého ohlasu dosáhli už s prvními projekty, jako je seriál Bevergem z roku 2015, či film Gillese Couliera Cargo. V příštím roce společnost uvede v belgické televizi VRT seriál Albatros, tragikomický příběh lidí, kteří se snaží změnit své tělo a mysl v hubnoucím táboře.

Přednášející: Gillese De Schryver

Killer study: Famous Czech-German co-productions

Autor a režisér oceňovaného filmu Staříci připomene slavné koprodukční spolupráce na seriálech jako byl Pan Tau, Lucie, postrach ulice, Arabela nebo Návštěvníci. V čem spočíval úspěch těchto seriálů, jak byly konstruovány jejich fikční světy, jak ovlivnily generace svých diváků a dalo by se uvažovat o pokračování tohoto typu spolupráce např. v podobě aktuálního remaku?

Přednášející: Martin Dušek

Killer among us: (Up)coming from Russia

Ruská společnost zastřešená společností Gazprom-Media Group, zaměřující se jak na komerční žánry, tak na celovečerní filmy a mnohovrstevnaté seriály, představuje komplexní přehlídku nové řady dramatických seriálů se širokým spektrem žánrů a inovativních formátů a zároveň poukazuje na své nedávné mezinárodní úspěchy.

Přednášející: Nadiia Zaionchkovska

Killer study: PractiCORONAly broke

Vladimír Skórka – režisér seriálu Lajna – přiblíží ve své přednášce vznik a okolnosti unikátního způsobu financování a práce na novém pozoruhodném seriálu „sKORO NA mizině“, kde v hlavních rolích vedle Jiřího Langmajera zazářilo také několik výrazných hereckých talentů z ostravského regionu.

Přednášející: Vladimír SkórkaŠtěpán Kozub

Killer speech: Vinca Wiedemann

Spolupracovnice Larse von Triera a bývalá děkanka National Film School of Denemark Vinca Wiedemann mluví o tom, jak tak malá země jako je Dánsko, může být tak úspěšná na poli televizních seriálů. V čem spočívá úspěch tamějších tvůrců a jaký je vztah mezi filmem a televizí?

Přednášející: Vinca Wiedemann

Come, watch and kill: TV Drama Vision

TV Drama Vision je mezinárodní konference a koprodukční trh, který se každoročně koná během filmového festivalu v Göteborgu, a kde se představují severské a evropské dramatické seriály. Tato událost se skládá z představení více než 40 dramatických seriálů, jež jsou ve vývoji a produkci, rozhovorů s tvůrci, panelových diskusí a přednášejících z mnoha zemí, kteří hovoří o trendech v současném dramatu, tvůrčím talentu a výzvách v budoucnu. Cena Nordisk Film & TV Fond Award se každoročně uděluje během TV Drama Vision za vynikající scenáristické umění severských dramatických seriálů. V roce 2020 zvítězila Sara Johnsen za skvělý norský dramatický seriál 22. července.

Přednášející: Cia Edström

Format detectives: From one global drama trend to another + corpus delicti

K7 media poskytuje soustředěný vhled do toho, co se děje v kouzelném světě televize a videa. Zajímá vás, jaké jsou nejnovější trendy, které žánry v různých zemích momentálně diváky lákají nejvíc? K7 media je skvělým nástrojem pro profesionály nejen v televizním průmyslu.

Přednášející: Michelle LinDavid Ciaramella

Come, watch and kill: Serien Festival Basel

Švýcarsko není jen země hodinek a čokolády, ale také festivalu Serienfestival Basel, festivalu seriálů, který se letos podruhé konal v Basileji. Festival se zaměřuje na díla, která nespadají do mainstreamového proudu, na Netflixu je proto nehledejte, raději si udělejte čas na cestu do Švýcarska.

Přednášející: Urs Dillier

Killer among us: (Up)coming from Flanders, Belgium

O tom, co je úlohou seriálů veřejnoprávní stanice a čím mohou konkurovat takovým komerčním platformám jako je Netflix, hovoří producentka belgické veřejnoprávní televize VRT Elly Vervloet. Zároveň představuje to nejlepší, co v dramatické tvorbě VRT za poslední rok vzniklo.

Přednášející: Elly Vervloet

Killer study: European Drama Initiative

O tom, jak dramatická sekce Evropské vysílací unie (EBU) pomáhá svým členům vyvíjet a produkovat kvalitní dramatické seriály, mluví producentka Elly Verloet. Iniciativa se ale snaží také o propojování tvůrců a producentů, kteří si mohou navzájem pomáhat v rámci mezinárodních koprodukcí.

Přednášející: Elly Vervloet

Killer study: #socialdistancing

Jakým způsobem může vznikat seriál v době pandemie, kdy jsou tvůrci odkázáni jen na sdílené dokumenty a hovory přes obrazovku, popisují tvůrkyně finského seriálu Social distancing vysílaného finské veřejnoprávní televize Yle.

Přednášející: Hyppe SalmiVeera OjolaKaya Pakaslahti

Killer introduces: Matchmaking, Analysis and Pitching under one roof

Na trh nemusíte chodit jen pro čerstvou zeleninu, ale také pro ty nejlepší scénáře či producenty. Na Filmarket Hub najdete přesně to, co pro svůj projekt hledáte, ať už to jsou distributoři, agenti nebo dramaturgové.

Přednášející: Joanna Nelson

Killer study: A Good Man

Devítidílná psychologická kriminálka Dobrý člověk sleduje pátrání po Angarském maniakovi, skutečném masovém zabijákovi, který zavraždil 80 žen a před pěti lety byl odsouzen na doživotí. Herec Nikita Efremov, který v seriálu ztvárnil vraha, hovoří o charakteru své postavy a o práci na tomto seriálu.

Přednášející: Nikita Efremov

Come, watch and kill: Kyiv Media Week

Každý rok v září se v ukrajinském Kyjevě koná Kyiv Media Week, největší mediální fórum, kde se mohou potkávat profesionálové z nejrůznějších mediálních odvětví. Letošní rok je rokem změn, proto se i KMW letos přesunul především do online prostoru.

Přednášející: Kateryna Udut